Film

“Kartka z Powstania” jest to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film trwa około 15 min, a prace nad nim trwały ponad 2 lata. Film ten w połączeniu z ekspozycją scenograficzną tworzy produkt jakim jest składająca się z trzech części narracyjna opowieść o Powstaniu Warszawskim.

Film opowiada prawdziwą historię jednego z Powstańców Warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego ps. “Sabała”, który otrzymał karteczkę z modlitwą od córki, wyruszając do walki w Powstaniu w sierpniu 1944 roku. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. 

 

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Widz śledzi akcję filmu mając poczucie bycia jednym z Powstańców. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie immersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń, wcielenia się w rolę całym sobą.